Śpiwory

10 punktów sprawdzenia

Aby śpiwór był w stanie spełnić wszystko to, czego państwo od niego oczekujecie, należy poznać jego najważniejsze funkcje przed zakupem.

1. Kaptur
Śpiwór osiąga swoją wydajność cieplną tylko wtedy, gdy kaptur jest zaciągnięty. Optymalnej wygodzie przy zaciągniętym kapturze służy zgrubienie przy czole, które chroni czoło, nos i policzki.

2. Kołnierz grzewczy
Kto woli spać "otawrty", powinien zwrócić uwagę na szeroki, gęsto podszyty kołnierz grzewczy. Podobnie szalik zawinięty wokół szyi nie wpuszcza on zimnego powietrza ani nie wypuszcza ciepłego.

3. Listwa chroniąca
Zamek stanowi potencjalny punkt wejścia zimna. Z tego powodu należy "uszczelnić" listwę chroniącą za zamkiem. Im grubsza i szersza ta listwa, tym lepiej. Usztywnienia zapobiegają zahaczeniu suwaka o materiał.

4. Zamek
Najważniejszym źródłem zimna jet zamek. Dlatego zamki McKINLEYKältequelle są od tyłu uszczelniane listwą ochronną.  Im grubsze i szersze to pokrycie, tym lepiej (i cieplej). Modele z nieprzerwanym zamkiem mogą również być rozłożone i używane jako kołdra.

5. Część dla nóg
Należy zwracać uwagę na wystarczającą swobodę ruchu nóg. Sciskanie wypełnienia nogami powoduje powstanie nieprzyjemnych mostów zimna.

6. Materiał wewnętrzny
Jedynym właściwym materiałem jest nylon (poliamid) lub poliester. Bawełna była by zbyt ciężka, poza tym schnie bardzo wolno, co już w trakcie zasypiania może skutkować przykrą pobudką.

7. Materiał zewnętrzny
Tutaj również stosuje się głównie poliamid lub poliester. Impregnacja, tkanina z mikrowłókna lub powlekany materiał chronią przed wilgocią kondensyjną lub rozlanymi napojami.

8. Długość
Lepiej za długi, niż za krótki. Zbyt mały model powoduje sciskanie wypełnienia przy stopach i głowie, przez co wydajność cieplna ulega pogorszeniu. O wiele za duży śpiwór też nie jest zalecany, ponieważ wówczas jest zbyt dużo powietrza do podgrzania.

9. Krój
Kto się we śnie dużo rusza, ten potrzebuje miejsca, aby nie ściskać wypełnienia i pogarszać przez to wydajności cieplnej. Dla ludzi, którzy śpią spokojnie lepsze są modele w kształcie przybliżonym do kształtu ciała, ponieważ ulegają szybszemu podgrzaniu i są oczywiście lżejsze.

10. Konstrukcja
Zastanówcie się państwo wcześniej, gdzie chcecie spać. Przy temperaturach poniżej 5 stopni Celsjusza wchodzą w grę tylko konstrukcje termiczne bez zszywanych elementów. Równie ważne jest równomierne rozłożenie wypełnienia między górną a dolną częścią, aby nie powstawały zimne miejsca przy przewracaniu się z boku na bok.