Vademecum zakupu butów:

Vademecum zakupu butów:

Najlepszy but nie jest wart nic, gdy nie jest właściwie dopasowany. Tutaj znajdziecie państwo praktyczne porady, jak sprawdzić właściwe dopasowanie buta.

 

  1. Należy na spokojnie przymierzać buty: Najlepiej odwiedzić sklep popołudniem lub wieczorem, ponieważ stopy w ciągu dnia stają się grubsze.
  2. Pozwólcie państwo zmierzyć swój rozmiar buta: Stopy
    rosną z upływem lat.
  3. Skarpetki: Do przomiaru należy włożyć skarpety trekkingowe, które będą też noszone póżniej w podróży. Ważne: Skarpety bawełniane nie nadają się do mierzenia!
  4. Należy pochodzić w butach po sklepie: Dopiero po chwili chodzenia stają się one na tyle giętkie, że można ocenić ich dopasowanie.
  5.  Należy zwrócić uwagę na mocny uchwyt pięty, palce z kolei muszą mieć luz na wszystkie strony - również przy schodzeniu z góry. Poza tym but powinien wszędzie ładnie przylegać. W razie wątpliwości lepiej jest kupić buty ciut za duże (pół numeru większe) i włożyć do nich grubsze skarpetki.

 

Zdecydujcie się państwo na tego buta, który jest dla was najwygodniejszy.


Najlepiej jest pielęgnować buty trekkingowe zgodnie następującą instrukcją:

Należy usunąć brud czystą wodą i wysuszyć buty – lecz nigdy przy grzejniku albo w silnym słońcu, poniważ mokra skóra szybko się pali i pęka. Suchą skórę należy pielęgnować dostępnym woskiem pielęgnującym, np. McKINLEY Shoe-Proof. Nubuk przy tym traci swoją zamszową powierzchnię i staje się ciemniejszy i gładki, za to but jest trwalszy. Pod koniec należy spryskać materiał przyszwy środkiem impregnującym, przez co woda łatwiej spływa po powierzchni.