Obuwie

Co warto wiedzieć

1. Ochrona palców u nóg
Palce u nóg powinny mieć swobodę przestrzeni w górę, w dół i z przodu. Najlepiej pochodzić po sklepie po pochyłej powierzchni, w górę i w dół,  stawać na palcach. Palce u nóg nawet wówczas nie powinny nigdzie uciskać. Pokrywa gumowa chroni przed stieraniem.


2. Podeszwa
Buty Outdoorowe wymagają przyczepnej podeszwy z wyrazistym profilem. Tłumienie i sztywność zależą od zakresu stosowania: Buty Hikingowe są elastyczne i dobrze tłumione, buty Trekkingowe i Alpejskie są twardsze.

3. Krawędź przeciwpogodowa
Naniesiona krawędź gumowa skutecznie chroni dolną część buta przed wilgocią i ścieraniem przez kamienie lub żwir.

4. Sznurowanie
Sznurowanie służy dokładnemu dopasowaniu kształtu. Należy zwrócić uwagę na wystarczający luz, aby można w razie potrzeby ściągnąć lub rozluźnić buta. Przy twardych butach można polepszyć dopasowanie poprzez dosznurowanie butów po kilku minutach w drodzę.

5. Utrzymanie pięty:

Należy zwrócić szczególną uwagę na dobre trzymanie pięty. Pięta nie może mieć luzu ani do góry, ani na boki ponieważ może to powodować powstanie pęcherzy i odcisków. Dodatkowo zwiększa to prawdopodobieństwo skręcenia nogi. Bardzo twarde buty z dobrym trzymaniem pięty należy intensywnie rozchodzić.

6. Objętość:

Właściwa objętość wewnętrzna znacznie wpływa na komfort noszenia. Zbyt obciśłe buty uciskają i utrudniają obieg krwi, tak że noga drętwieje. Zbyt luźny but z kolei nie zapewnia właściwego utrzymania, co skutkuje ślizganiem się.

7. Cholewa:

Cholewa spełnia dwa zadania. Po pierwsze powinna podpierać nogę, a po drugie zapobiegać wnikaniu wody i brudu. Im teren jest bardziej stromy i kamienisty, tym cholewa powinna być twardsza i wyższa. Na umocnionych, płaskich szlakach półbut (but wielofunkcyjny) jest zupełnie wystarczający

 

8. Odpowiedzialność za produkt:

6 lat od daty zakupu buta należy poddać go kontroli w fachowym sklepie INTERSPORT, ponieważ wskutek starzenia się materiału i zużycia mogły w tym czasie powstać słabe miejsca w konstrukcji buta.