Namioty

Składanie i montaż

Wszystkie nowoczesne namioty są łatwe do złożenia w krótkim czasie. Za pomocą optymalnej techniki i następujących sztuczek, namiot praktycznie złoży sie sam.

Należy oczyścić miejsce, w którym namiot ma być postawiony, z wszystkiego co mogłoby uszkodzić podłoże namiotu: kamieni, gałęzi, itp. Jeśli posiadacie państwo izomatę z tworzywa piankowego, można ją też podłożyć pod namiot zamiast do jego wnętrza.

Teraz należy rozpakować namiot i przymocować go dwoma lub trzema śledziami po stronie skierowanej ku wiatrowi. Przy silnym wietrze należy wepchnąć puste worki do kurtki, ponieważ mogą zostać porwane.

Następnie należy zlożyć stelaż. Należy zwrócić uwagę na to, czy wszystkie elementy są dokładnie połączone, w innym razie łuski mogą się łatwo pogiąć albo nawet złamać.

Teraz należy wprowadzić stelaż do odpowiednich kanałów materiału. Możliwe, że trzeba przy tym zachować odpowiednią kolejność (patrz instrukcja). Uwaga: Należy ostrożnie prowadzić kanał nad stelażem. Nie próbujcie państwo wpychać stelażu na siłę. Przy takim postępowaniu materiał, z którego wykonano namiot może ulec uszkodzeniu. Przy jednostronnie zamkniętych kanałach należy dokładnie sprawdzić, czy stelaż został wprowadzony do oporu do kieszeni na końcu kanału.

Na koniec należy napiąć łuki stelażu, wetknąć je do odpowiednich otworów (uchwyty, pierścienie) i - o ile to możliwe - mocno je przyciągnąć. Silny wiatr lub sztorm w tym momencie może stanowić zagrożenie. Na tym etapie powierzchnia namiotu jest narażona na ich działanie, a nie posiada jeszcze odpowiedniej stabilności. Najpierw składa się namiot wewnętrzny. Na zbudowany namiot wewnętrzny nakłada się namiot zewnętrzny na zbudowany już namiot wewnętrzny, a nastepnie należy go przymocować. Teraz należy posadzić brakujące śledzie i zaczepić liny sztormowe. W celu demontażu należy postępować dokładnie w odwrotnej kolejności.  Przy silnym wietrze zaleca się pozostawienie śledzi w ziemi i najpierw rozluźnienie stelaż, aż namiot będzie leżał płasko na ziemi.

Jak utrzymać podłoże szczelnym przez jak najdłuższy czas

Najlepiej wytrzepać je po każdej nocy. Ważne: Unikać zamiatania i wycieranie , ponieważ na dłuższą metę niszczy to podłoże. Nie należy pozostawiać ostrych przedmiotów w namiocie. Plandeka chroni podłoże, ale też zwiększa wagę i wymiary pakowania. Zalecana jest przede wszystkim przy bardzo cienkich podłożach oraz w przypadkach rozkładania namiotu na kamienistym podłożu (np. żwir).

Wodoszczelność tkaniny z której wykonany jest namiot

Metriał podłoża powinien wykazywać wartość co najmniej 6.000 milimetrów, lepsze jest ponad 10.000 milimetrów.