Namioty

8 punktów sprawdzania

Zanim zdecydujecie się państwo na wybórf namiotu, powinniście dokładne sprawdzić go pod względem oczekiwań. Fachowy sprzedawca chętnie pomoże państwu przy ostatecznym wyborze produktu.

Cztery główne kryteria: Namiot musi być wodoszczelny, odporny na rozerwanie, UV i warunki pogodowe


1. Namiot zewnętrzny
Cztery główne kryteria: Namiot musi być wodoszczelny, bardzo odporny na rozerwanie, odporny na UV i warunki pogodowe. Dodatkowe powłoki czynią ściany zewnętrzne i podłoże wodoszczelnymi. Należy uważać na powłoki PCV i akrylowe. Są one tanie, ale łatwo się łamią w zimnie i szybko przestają być skuteczną ochroną przed deszczem. Poliuretan (PU) natomiast pozostaje elastyczny nawet w temperaturach poniżej zera. Przy tkaninach namiotowych z powłoką PU należy zwracać uwagę na dodatkowe sklejenie szyć taśmą.

2. Namiot wewnętrzny
W przeciwieństwie do namiotu zewnętrznego, namiot wewnętrzny powinien być wyprodukowany z przewiewnego nylonu, który szybko schnie. Materiał nieprzemakalny powstrzymuje parę wodną, która się łatwo tworzy wewnątrz namiotu zewnętrznego.

3. Stelaż 
Ważne jest optymalne połączenie stabilności, elastyczności i wagi. Stelaż musi ustępować silnemu wiatrowi, bez złamania - i być lekki do noszenia. Idealnie nadają się stelaże aluminiowe z włóknem szklanym z pustym profilem.

4. Podłoże namiotu
Idealnym rozwiązaniem jest mocne podłoże nylonowe z powłoką PU. Szwy powinny być dokładnie i czysto sklejone.

5. Umocnienie sztormowe
Mocowanie lin sztormowych wykonano z mocnego materiału. Znajdują się one bezpośrednio przy stelażu (kanał). Dolne mocowanie sztormowe powinno być umieszczone ok. 40 cm nad ziemią.

6. Wewnętrzne wejścia do namiotu
Wejścia w kształcie litery D są łatwe w obsłudze: można otwierać je na boki, nie leżą więc na ziemi, gdzie przeszkadzają i się brudzą. Szerokie wejścia ułatwiają dostęp. Należy zwrócić uwagę na zamykalne, obsługiwane od wewnątrz powierzchnie przeciwkomarowe

7. Przedsionki
W skład przedsionka wchodzi przedpokój, miejsce na bagaże lub też kuchna. Należy zwrócić uwagę na to, aby model oferował sporo miejsca na rzeczy osobiste, kuchenki i buty. Poza tym przedsionek powinna sięgać tak daleko, by chronił namiotu wewnętrzny od deszczu przy otwartym namiocie zewnętrznym. Zapewnia to lepszą wentylację w czasie deszczu.

8. Zewnętrzne wejścia do namiotu
Wysokie szerokie wejście do namiotu ułatwiają wchodzenie i wychodzenie. Zamek musi być pokryty wodoszczelnie ale jednocześnie łatwo dać się przesuwać. Otwarte drzwi muszą być łatwe do przymocowania.